Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 22:

Piłka na Kolistej! - boisko sportowe dla Ruczaju i Krakowa!

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Lubostroń, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt obejmuje odtworzenie wielofunkcyjnego boiska sportowego w okolicach ul. Kolistej / Lubostroń. W okolicy tej było zlokalizowane „dzikie” boisko do gry w piłkę nożną. Z czasem – ze względu na fakt, iż nikt o nie nie dbał - uległo degradacji i obecnie nie ma możliwości wykorzystania tego terenu na cele sportowe. Proponowana lokalizacja inwestycji to działka miejska nr 54/20 obr. 42 Podgórze lub działka nr 78/18 obr. 35 Podgórze – wybór lokalizacji uzależniony jest od opinii właściwej jednostki miejskiej. Wskazany teren znajduje się bezpośrednio w pobliżu gęsto zaludnionych terenów mieszkalnych. Bliski dostęp do obiektu będą posiadać mieszkańcy ul. Czerwone Maki; Lubostroń; Szwai; Chmieleniec; Kobierzyńskiej; Skośnej; Obozowej; Zawiłej, Żywieckiej – w sumie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. We wskazanej okolicy brak jest ogólnodostępnych obiektów sportowych, na których mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas. Nie do przecenienia jest fakt, iż tego typu infrastruktura ma bardzo duży wpływ na integrację mieszkańców poprzez wspólną organizację międzysąsiedzkich rozgrywek czy zawodów sportowych. W ramach zadania konieczne jest wykonanie projektu obiektu a następnie wybór wykonawców i realizacja inwestycji. Istotne jest by obiekt był dostępny całą dobę (oświetlenie), zawierał sprzęt sportowy odporny na potencjalną dewastację. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zaprojektowanie i wybudowanie wielofunkcyjnego boiska sportowego w rejonie ul. Kolistej i Lubostroń w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2016.

Projekt stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Obecnie we wskazanej części Miasta Krakowa brak jest ogólnodostępnej infrastruktury sportowej przeznaczonej do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy też inne zespołowe dyscypliny sportowe. We wskazanym rejonie miasta na styku dwóch dzielnic (VIII i IX) mieszka kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Zmuszeni są oni do korzystania z płatnej oferty centrów sportowych, co często powoduje rezygnację z chęci aktywnego spędzenia czasu wolnego i w konsekwencji sprowadza się do kreowania wizerunku tej części miasta, jako tzw. „sypialni”. Fakt ten w dużej mierze podyktowany jest brakiem odpowiedniej infrastruktury czasu wolnego. Realizacja projektu przyczyni się do zmiany tego wizerunku. Jak pokazuje przykład innych tego typu obiektów, w momencie zaoferowania mieszkańcom odpowiedniej infrastruktury, organizują oni samodzielnie systemy rozgrywek międzysąsiedzkich, co ma niebagatelny wpływ na poznanie się i ich integrację. Udostępniona infrastruktura będzie atrakcyjna dla mieszkańców w praktycznie każdej grupie wiekowej zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Dodatkowo projekt wpisuje się w założenia programu „Młody Kraków”, którego celem jest redukowanie czynników mających wpływ na wzrost przestępczości wśród młodzieży oraz wzmacnianie czynników chroniących środowiska młodzieżowe przed przyjmowaniem postaw aspołecznych i demoralizacją.

Dostęp do obiektu będzie dla mieszkańców bezpłatny. Zależy nam aby teren był oświetlony, co pozwoli na korzystanie z niego także osobom, które dysponują wolnym czasem w godzinach wczesnoporannych lub późnowieczornych. Planowane boisko będzie takim miejscem, które zawsze będzie gotowe do gry czy ćwiczeń, odporne na krety oraz wandalizm.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt boiska wielofunkcyjnego Oszacowania wartości dokonano na podstawie analogicznych projektów realizowanych przez Gminę Miejską Kraków 10 000,00 PLN
Budowa boiska wielofunkcyjnego Oszacowanie kosztów inwestycji dokonano na podstawie „Cennika Budżetu Obywatelskiego” pozycja „budowa boiska wielofunkcyjnego”. Ze względu na trudne do oszacowania koszty prac ziemnych i odwodnienia obiektu przyjęto górną wartość wskazanego kosztu. 850 000,00 PLN
860 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Przedmiotowa inwestycja przyczyni się do propagowania sportu w dzielnicy i rozwoju kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności.
Wróć do poprzedniej strony